ałycza na żywopłot

Ałycza doskonałe sadzonki na żywopłot – cena od 0,40 zł do 1 zł/szt.

Ałycza kilka słów o roślinie.

ałycza - kwitnące drzewo
ałycza – kwitnące drzewo

Ałycza to niezwykłe drzewo osiągające wysokość 5-6 metrów. Ałycza należy do gatunku śliw wiśniowych  (Prunus cerasifera) a jej owoce są czerwone z lekkim pomarańczowo-woskowym nalotem. Ałycza, to kaukaska odmiana tejże śliwy o nazwie „Divaricata” – ma żółte owoce, które potocznie nazywamy mirabelkami, gdyż wyglądają i smakują jak prawdziwe mirabelki. Ałycza pochodzi z Azji Zachodniej, Środkowej, Kaukazu, południowo-wschodniej Europy.

Posag od natury

ałycza_kwiatostan
ałycza kwiatostan

Ałycza to drzewo lub krzew, która osiąga wysokość do 5-6 metrów, ma nisko osadzoną, koronę. Ałycza bardzo efektownie wygląda w czasie kwitnięcia, wówczas ubrana jest białymi kwiatami o ładnym zapachu. Ma stosunkowo niewielkie wymagania glebowe, rośnie nawet na kiepskiej klasie gleby. Ałycza lubi miejsca nasłonecznione, ale dobrze radzi sobie także w półcieniach. Rośnie bardzo szybko i jest odporna na mróz, choroby i suszę, dlatego w szkółkarstwie-sadownictwie stosowna jest od dziesiątek lat jako podkładka stosowana pod szlachetne odmiany śliw, brzoskwini, moreli i migdałowców. Ałycza doskonale znosi także strzyżenie i dlatego jest ceniona przez projektantów ogrodów, którzy z ałyczy potrafią uformować najprzeróżniejsze figury

Kule, stożki i sześciany

ałycza - kula z ałyczy
ałycza – kula z ałyczy

Ałycza jest jedną z niewielu roślin, która doskonale nadaje się do formowania, ma niewielkie wymagania glebowe, jest odporna na mróz  – zarówno cis jak i bukszpan nie dorównują ałyczy w tych względach. Z ałyczy nożna formować żywopłotowe ściany a także różne figury o praktycznie dowolnych kształtach. Łącząc ałyczę z odmianami śliwy wiśniowej, która posiada purpurowe liście tj. 'Atropurpurea’ i 'Nigra’  można uzyskać ciekawe dwubarwne kompozycje zielono purpurowe.

Śliwki mirabelki

ałycza - mirabelki
ałycza – owoce – mirabelki

Chyba każdy z nas wie jak wyglądają owoce ałyczy, które są ciemnożółte niekiedy aż pomarańczowe – ich smak jest lekko kwaskowy, dość aromatyczny. Są bogate w witaminy z grupy B, cukry oraz sole mineralne. Posiadają zbliżoną ilość pektyn jak jabłka oraz cenny kwas foliowy.  Mirabelki doskonale nadają się na dżemy, kompoty i nalewki – gorąco polecam nalewkę z mirabelek – jest bardzo aromatyczna, smakuje wybornie.  Owoce ałyczy jak dojrzeją, to szybko opadają z drzew, dlatego warto pozbierać je od razy, gdyż dość szybko zaczynają gnić, co nie wygląda estetycznie.

Czas formowania

Żywopłot z ałyczy należy zacząć formować zaraz po posadzeniu rośliny, chyba, że ałyczę sadzimy zaraz po zakończeniu wegetacji, tj. późną jesienią – wtedy zalecane jest dokonywanie pierwszego cięcie wczesną wiosną (w marcu). Roślinę przycina się na wysokość ok 15-20 cm w celu mocnego rozkrzewienia się rośliny od samego dołu. Kolejny raz przycinamy ałyczę dopiero w marcu następnego roku pozostawiając maksymalnie 20-25 cm ostatniego przyrostu, podobnie postępujemy z rośliną w kolejnych latach, aż do osiągnięcia pożądanej wysokości.  Później żywopłot z ałyczy strzyżemy w zależności od potrzeby, zazwyczaj raz w miesiącu, pozostawiając do 5 cm nowych przyrostów. Należy jednak pamiętać, by ostatniego cięcia dokonywać nie później jak w połowie lipca, by roślina zdążyła wystarczająco zdrewnieć przed zimą. Właściwie uformowany żywopłot z ałyczy powinien trochę zwężać się ku górze, by dolne partie liści były dobrze oświetlone co powoduje, że żywopłot jest gęściejszy. Podobnie postępujemy z ałyczą, gdy chcemy niej formować różne figury geometryczne.

Obronne żywopłoty

alycza_sciana2
ałycza mur nie do przejścia

Ałycza doskonale nadaje się na tzw. żywopłoty obronne, bowiem młode pędy ałyczy są dość cierniste. Jeżeli młode rośliny posadzi się dość gęsto co 20-25 cm i następnie będzie się je mocno i często strzyc, a gałązki – młode pędy regularnie przeplatać, to uzyskamy zielony mur trudny do sforsowania. Stosując sadzenie naprzemienne w 2 rzędach uzyskamy mur nie do przebicia – nie ma wówczas potrzeby grodzenia działki za miastem siatką, która jest droga i często bywa łupem złodziei. Moim zdaniem żywopłot z ałyczy i antypki jest doskonałą alternatywą jeżeli nie chcemy stosować drogich krzewów iglastych, zwłaszcza gdy mamy w planach ogrodzenie żywopłotem dużego terenu, np. działki rekreacyjnej za miastem – koszt 1 mb żywopłotu ałyczy, czy antypki waha się od 2 do 5 zł w zależności od tego jak gęsto posadzimy żywopłot. Ałyczę można także stosować na ściany przeciwwietrzne, które dosyć dobrze chronią przed wiatrem i mrozem.


ałycza galeria